ICE TURK Sentetik buz pistleri bakımı yok denecek kadar az ve basittir.

HER GÜN 

Sentetik Pist gün boyunca belirli periyotlarla süpürülmelidir. Pist iç veya dış ortamda bulunmasından dolayı tozlanacaktır.Pistin dışarıda olması halinde ek olarak yaprak, toz, toprak vb. dış etkenlerden dolayı kirlenecektir.

Küçük bir buz pisti için süpürge makinesı şart olmamakla birlikte,sadece pas pas yapılması yeterli olacaktır.

HER HAFTA

Temizlenmiş ve kurutulmuş 100 m2lik bir sentetik buz pistinin yüzeyine, 1,5 litrelik bakim setinin çok ince bir tabaka oluşuncaya kadar püskürtülmesi yeterli olacaktır.

Geleneksel buz pisti ile sentetik buz pisti arasindaki en önemli fark,bilenmis bakimli paten biçaklarının paneller üzerinde süzülmesi ile olusan enerji, sentetik buz levhalarındaki kimyasal yagin yüzeye çikmasını sağlar ve kaygan yüzey oluşur.Gerçek buz pistinde ise bu süzülme sonucunda oluşan su damlacıkları kaygan yüzeyi oluşturur.

Bir kaç dakika içerisinde rahatlıkla piste adapte olabildiğinizi farkedebileceksiniz.

Haftada bir kez patenler kontrol edilip, körelmis biçaklar mutlaka bilenmeli.Aksi halde kayma kalitesi düşecektir.Bu durum her iki pist içinde geçerlidir. 

KESKİN BİLEME = MAXİMUM KAYMA Sentetik buz pistinde yaralanma riskleri oldukça azaltilmiştır.Çünkü düşme esnasında darbe emilimi gerçek buza oranla son derece makul düzeydedir. Bu durum Sentetik pistin acemi patencilerin ve buz Hokeyi takımlarının antrenmanlarinda özellikle tercih edilmesini sağlamaktadır.

Sentetik buz pistinde düşme esnasinda, sakatlanma riski minumum seviyede olup aynı zamanda giysilerde ıslaklık kesinlikle oluşmaz.Avrupanın soğuk iklim bölgelerinde sentetik buzun tercih nedenlerinin başında bu özellikler büyük rol oynamaktadır.

Yaz aylarında dış ortamlarda bulunan sentetik buz pistlerinin, uzun süre kullanılmayacak olduğu durumlarda üzerine güneş ışığını yansıtıcı açık renkli bir örtü serilmesi gerekmektedir.